Rozmawialiśmy o projekcie ARKA

Tempo życia jest ogromne. Coraz więcej zdarzeń, inwazyjnych  informacji generujących potrzeby, mody, ideały piękna, style życia i w dużej mierze system powszechnie wyznawanych wartości. Ta machina jest oliwiona zasianą w podświadomości utopią, że powinniśmy temu wszystkiemu sprostać. Człowiek zderza się więc z „burzą życia w całym jej ogromie” i staje przed problemem rozwiązywania swoich wewnętrznych dylematów. Jak poradzić sobie z chaosem  wywołanym tak wielką ilością spraw, zdarzeń i przeżyć? Jak oswoić i zrozumieć rzeczywistość; jak zapanować nad swoimi odruchami? Młodzi ludzie nie wytrzymują tego ciśnienia i aby przezwyciężyć ten „ból życia uciekają w świat ułudy – wykreowany przez używki, sieć, odruchy pobudzające w mózgu „system nagrody”, a w konsekwencji w trwałe patologiczne uzależnienia.

Poniedziałkowe zebranie Klubu 11.03.2024 miało charakter seminaryjny. Rozmawialiśmy o kondycji psychicznej młodego pokolenia.  Naszym gościem była dr nauk o zdrowiu Joanna Milanowska. Jej syntetyczny bardzo interesujący i bardzo poznawczy  wykład był poświęcony behawioralnym uzależnieniom młodzieży.  Wybór tematu nie był przypadkowy, bowiem Rotary Club Lublin Centrum jest współtwórcą Międzynarodowego Ośrodka Leczenia Młodych Osób z Uzależnieniami i Problemami Mentalnymi ARKA. Jest to projekt długofalowy; obliczony na lata funkcjonowania.  Mobilizujemy wokół tego społeczność międzynarodową. Siedem RC z USA i Europy już przekazało swoje wsparcie finansowe. Z innymi rozmawiamy. Zdecydowaliśmy się  bowiem wesprzeć jedną z najcenniejszych inicjatyw  społecznych autorstwa naszego kolegi  prof. dr Janusza Milanowskiego, który wraz ze swoją żoną  zainwestował, zakupił nieruchomość w Wojciechowie i utworzył Fundację Projekt ARKA ukierunkowaną na pomoc młodym ludziom z problemami mentalnymi.  Podczas tego zebrania Janusz omówił stan realizacji tego projektu od strony inwestycyjno-finansowej. Jeśli wszystkie sprawy związane ze spełnieniem warunków pozwolenia na budowę pójdą sprawnie, to  jest szansa, że pierwsi pacjenci mogą rozpocząć terapię już wiosną przyszłego roku.

Na zakończenie spotkania dr Milanowska otrzymała nasze klubowe uhonorowanie-podziękowanie “The Best Wishes and Thanks”.

Prezydent Rotary Club Lublin-Centrum

Zdjęcia: Krzysztof Brogowski