Przed Barbórką gościliśmy Prezesa kopalni BOGDANKA

27 listopada 2023 r. W przysłowiowym przededniu górniczego święta „Barbórka” gościliśmy człowieka, który o górnictwie wie wszystko,  wieloletniego prezesa Spółki Akcyjnej Lubelski Węgiel  BOGDANKA – dr inż. Stanisława Stachowicza.

Spotkanie zapowiadało się intrygująco i ciekawie i takim było. Rozpoczynając rozmowę prowokująco przytoczyłem szereg wyników badań światowych autorytetów eksperckich na temat szkodliwej emisji gazów cieplarnianych, za które  w 86 % odpowiedzialne są paliwa kopalne (Raport „Fossil Fueled” Uniwersytetu Sussex) używane w produkcji energii elektrycznej; co powoduje katastrofalne w skutkach  zmiany klimatyczne.  Prezes Stachowicz – jakkolwiek będąc reprezentantem lobby węglowego – wykazał się olbrzymią fachową wiedzą i elastyczną racjonalnością w rozumowaniu. Konkluzja jest jedna – nasza przyszłość zależy od jakości kadr zarządzających gospodarką i państwem. Posługując się barwnym górniczym komunikatywnym językiem dał na to wiele przekonywujących przykładów. Kilku z naszych kolegów klubowych, którzy pracowali z dr Stachowiczem, czy z nim współpracowali (Sławek Krucikowski, prof. Adam Wasilewski, Jacek Woźniak, Zbyszek Jurkowski  czy Krzysztof Brogowski) znakomicie interaktywnie wpasowali się w meritum dyskusji.

Na zakończenie spotkania dr Stachowicz otrzymał nasze klubowe wyróżnienie i podziękowanie „The Best Wishes and Thanks”. Klub natomiast otrzymał od naszego gościa elegancką szklaną statuetkę z zatopioną w niej czapką górniczą z pióropuszem  oraz  książkę S. Luchowskiego  „Bogdanka bez retuszu”.

Prezydent RC

Mateo Karczmarczuk

ROTARY Lublin Barborka 2023 A

ROTARY Lublin Barborka 2023 B

ROTARY Lublin Barborka 2023 C

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo