125 lat Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego

125 lat Towarzystwa Muzycznego A

125 lat Towarzystwa Muzycznego B

„A ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem…”

„A ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem…” zacytował Adama Mickiewicza jeden z uczestników wczorajsze-go uroczystego KONCERTU JUBILEUSZOWEGO z okazji 125 lat Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wie-niawskiego.

Jako Klub jesteśmy związani z TM ścisłą współpracą niemal od początku naszej działalności. Chciałoby się znowu powie-dzieć „ niech żałują ci, którzy nie byli obecni”, bo koncert ten to była kolejna egzemplifikacja naszej wymiernej rotariańskiej działalności i naszej obecności z życiu publicznym Lublina . Było uroczyście, miło, prawdziwie koncertowo. Sala Filharmonii Lubelskiej była pełna. Było wiele osób ze wszystkich trzech lubelskich klubów Rotary. To miło, że tak licznie przyjęli nasze zaproszenie na ten koncert. Było też wielu kolegów, którzy byli kiedyś z nami i odeszli z różnych przyczyn. Byli obecni nasi członkowie honorowi. Był obecny świeżo przybyły z Tajwanu nasz student z programu wymiany młodzieżowej Rotary Youth Exchange: Jupes Chien Wei Yuan. Dopisali melomani, którzy są stałymi bywalcami na koncertach Filharmonii Lubelskiej. Rotary było bardzo widoczne na tej uroczystości; zarówno pod względem oprawy plastycznej (eleganckiej) jak i w części oficjalnej, w której po wy-stąpieniu Prezydenta RC Lublin-Centrum, Zarząd Towarzystwa Muzycznego i indywidualnie jego dyrektor Ryszard Heliasz, oraz prof. Danuta Warząchowska (prowadząca Szkołę dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Paula Harrisa) zostali wyróżnieni naszymi rotariańskimi „Diploma of Recognition”. W przerwie, w kuluarach było wiele emocjonalnych, umówionych i tych niespodziewanych spotkań i rozmów.
Koncert był jednocześnie inauguracją XII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Stanisława Serwaczyńskiego (pierwszego nauczyciela H. Wieniawskiego), w którym to konkursie Rotarianie lubelscy fundują nagrodę im. Jacka Osowskiego (nieżyjącego już członka naszego Rotary Club i legendarnego dyrektora LTM) dla laureatów w grupie starszej i grupie młodszej. Finał i koncert laureatów – 07.09.2023 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej, ul. Narutowicza 32a.
Od strony muzycznej koncert zapowiadał się bardzo atrakcyjnie i takim był. Było miło dla „każdego ucha”. Były utwory H. Wieniawskiego, Harvey’a Hope’a, Kilara (brawurowe wykonanie „Orawy”), wariacje nt. popularnych standardów takich jak np. „Hava Nagila”, motywy popularne. Głównymi wykonawcami byli: Radomska Orkiestra Kameralna i muzycy współpracujący m.in. z tą orkiestrą. Muzycy ci tworzą trzon Fundacji „Kultura dla Tolerancji” – sponsora tego wydarzenia, która to fundacja została utworzona przez związaną z Polską rodzinę Harvey’a Hope’a (1943-2014) – wybitnego współczesnego muzyka angielskiego, gitarzystę, kompozytora, członka Królewskiego Towarzystwa Muzycznego. Jest więc rzeczą naturalną, że kompozycje H. Ho-pe’a były silnym akcentem tego wieczoru. Usłyszeliśmy dwie premiery światowe wykonań utworów tego kompozytora na organy i orkiestrę. Harvey Hope koncertował na całym świece, a w tym trzy razy w lubelskiej PFL (1999, 2001, 2005). Był największym autorytetem i wirtuozem w dziedzinie gitary barokowej i wykonań na starych muzealnych już instrumentach. Dobrze kojarzy się także z muzyką rozrywkową, musicalem i jazzem.

Prezydent Rotary Club Lublin-Centrum

125 lat Towarzystwa Muzycznego C

125 lat Towarzystwa Muzycznego D

Tak, było Rewelacyjnie.
Najlepszy występ to Nasz Mateo, jak zwykle dystyngowany i elokwentny z dobrym wyrazem przemowy i nagród dla Danusi oraz Ryszarda z LTM. Wyrazy uznania!
Muzycy... świetni, szczególnie „burzowe” wykonanie kompozycji Kilara. Organy z smyczkową orkiestrą Radomską, zupełne „Novum". Tego jeszcze nie było! Koncertmistrz, przechodził samego siebie. Był moment, że bałem się o jego zdrowie. Mówią o tym... Światowa premiera.
Warto było być i nawet miodu nie pić.
Wina też nie było, bo dla Wszystkich by nie starczyło.
Nas... niestety było mało, RC Centrum w domu się schowało.
Wielka szkoda, bo była uczta i pogoda.
Jerzy Kargol.

125 lat Towarzystwa Muzycznego E

125 lat Towarzystwa Muzycznego F

From: Mateo Karczmarczuk
Sent: Monday, September 4, 2023 8:18 PM
To: USA Christiane Millar ; USA Elisabeth Harper Wiener ; USA Janie Wolicki Best ; USA Margie Haas ; USA Moriel Weiselberg
Subject: Rotary loves music

Dear Friends
I want to inform you , yesterday we had a very nice and important ceremony for the Club. The Henryk Wieniawski Musical Society (a 19th century violin virtuoso born in Lublin - please google "Obertas" for example to associate if anyone is not familiar with this figure) celebrated its 125th anniversary. On this occasion, a festive symphonic concert was held in the beautiful hall of the Lublin Philharmonic. The hall of several hundred people was full. The Music Society is a strategic partner of our Rotary Club. Together we have been running the Paul Harris School of Music for Disabled Youth (psychotherapy with music) for a quarter of a century. Together we organize the National Competition for Young Violinists (an investment in young talent). Yesterday's concert was also the inauguration of the XII Competition. Together We are also organizing the International Competition of Young Violinists (triennial). The next edition will be next year. Yesterday's concert was an opportunity to strongly present Rotary in the local and wider community( graphic symbols, , speeches, Rotary awards I presented). The hall of several hundred people was full. A few photos are attached.
With my best regards
Mateo