Polsko-Ukraiński Ośrodek Przeszczepiania Szpiku Kostnego (2003-2005).

Projekt zrealizowany w formule Global Matching Grant przez Rotary Club Lublin-Centrum, Rotary District 1900 z Niemiec i Rotary Club Sao Paulo z Brazylii nakładem 120 tysięcy USD przy aktywnym decydującym wsparciu Andrzeja Ludka – Gubernatora Dystryktu 2230. Projekt powstał w odpowiedzi na lawinowy wzrost zachorowań na choroby popromienne (zwłaszcza w Ukrainie) w wyniku katastrofy w Czarnobylu. Ośrodek działał przez 16 lat do czasu kiedy Klinika Hematologii SPSK 1 w Lublinie uzyskała nowy własny nowy potencjał. Pomogliśmy kilkuset osobom chorym na białaczkę i inne choroby krwi. Menedżerem projektu był Mateo Karczmarczuk.

1 Polsko Ukrainski Osrodek

Od lewej: prof. S. Jabłonka, prof. A. Dmoszyńska, Sergy Venziga (pierwszy pacjent) z żoną (pierwsza z prawej) i M. Karczmarczuk - Prezydent Rotary Club Lublin Centrum (2002-2003).