John Hewko - Sekretarz Generalny The Rotary Foudation w Lublinie

W dniu 13 czerwca br. Gościliśmy w naszym Rotary Club Lublin Centrum Sekretarza Generalnego The Rotary Foudation -  Johna Hewko, w towarzystwie DG Piotra Jankowskiego. John Hewko – jeden z najważniejszych ludzi w światowej siedzibie kierownictwa Rotary International - One Rotary Center w Evanston (USA) odwiedził Lublin w uznaniu wyjątkowej aktywności lubelskich Rotarian w działalności humanitarnej na rzecz pomocy cierpiącej w wyniku wojny Ukrainie i przebywającym w Polsce uchodźcom ukraińskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich lubelskich klubów Rotary, a także przedstawiciele klubów z regionu lubelskiego: Zamościa, Chełma, Puław, Białej Podlaskiej, Janowa i Kielc

Gości powitał Regionalny Przedstawiciel Gubernatora D-2231 na Polskę Południowo-Wschodnią – prof. dr hab. Dariusz  Matosiuk. Dorobek lubelskich klubów w dziedzinie pomocy Ukrainie przedstawił (w języku angielskim) nasz Prezydent Elekt Mateo Karczmarczuk w formie bardzo wymownej prezentacji Power Point. Z dużym zaciekawieniem i uznaniem spotkały się nasze  unikalne projekty takie m. in. jak Peace Shelter (Schronisko Pokoju),  Ośrodek Pobytowy dla Uchodźców „Arka”,  „Krasnobród” - samochód specjalistyczny dla niepełnosprawnych, czy kompletne wyposażenie oddziału chirurgicznego szpitala w Dubnej (Ukraina).

John Hewko przedstawił w liczbach  działania TRF pomocowe dla Ukrainy, jak i pomoc Klubów z całego świata dla poszkodowanych w wojnie. Nadmienił też o trudnych sprawach korupcji na Ukrainie i potrzeby kontroli każdej darowizny, czy dociera do beneficjentów. Następnie wywiązała się ożywiona dyskusja, w której biorący udział Rotarianie i goście wymienili wiele wzajemnie użytecznych informacji i opinii.

Mateo + Jacek Telenga

Zdjęcia: Krzysztof Brogowski