Wizyta członków RC Lublin-Centrum w Brzuchowicach

W dniach 06-07maja br. grupa 10 Rotarian z naszego Klubu przebywała w Ukrainie. Celem wizyty w Brzuchowicach k. Lwowa było symboliczne zakończenie podstawowego zakresu prac związanych z naszym flagowym projektem humanitarnym “Peace Shelter” (Schronisko Pokoju). W Peace Shelter znalazło schronienie 31 wojennych uchodźców ukraińskich – głównie samotne, młode matki z osieroconymi dziećmi. Schronisko prowadzi grupa 4 sióstr zakonnych z Kongregacji św. Anny. Przedmiotem projektu był remont z istotną rekonstrukcją obiektu, który znajdował się w fatalnym stanie technicznym nie pozwalającym na długofalowe przebywanie w nim tak dużej grupy osób, wyposażenie w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego oraz sprzęt do edukacji. Koszt projektu w omawianej fazie zamknął się kwotą ponad 60 tysięcy USD. Zadanie to wykonaliśmy w ścisłej współpracy z następującymi klubami rotariańskimi: Saco Bay Sunset (Main, USA), Sommerset Pulaski (Kentucky USA), Brunswick (USA), Lancaster Loyne, Lunsdale, Sovereign Harbour (UK) oraz organizacji Kirche in Not. Wsparcia organizacyjnego udzielili Rotarianie z RC Lviv oraz RC Ukraine Unity. Znakomitym wykonawcą obiektu okazała się firma Bogumił Kołcz Pracownia Projektowo Plastyczna z Rzeszowa.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele RC Lviv. Przywieźliśmy ze sobą szereg potrzebnych artykułów bytowych zakupionych przez Rotarian z naszego Klubu (artykuły żywnościowe, środki utrzymania czystości, ubranka dla dzieci, sprzęty takie jak np. żelazka i in. do drobnych bieżących napraw, dozwolone artykuły medyczne itp.
Spotkanie było okazją do omówienia wszystkich ważnych spraw, poznania się bliższego i zaprzyjaźnienia. Było bardzo miło, serdecznie i momentami wzruszająco. Prowadząca schronisko siostra Veronika i Bogumił Kołcz zostali wyróżnieni naszym honorowym “Act of Recognition”, co odebrali z widocznym wzruszeniem. Był nawet czas na wycieczkę po Lwowie z profesjonalnym przewodnikiem. Mirek Orłowski zorganizował to wszystko profesjonalnie od strony logistycznej. Wszyscy uczestniczący wnieśli w ten wyjazd wiele wysiłku i własnych środków. Ci którzy nie mogli wyjechać: jak Jacek Woźniak czy Jurek Kargol zakupili oczekiwane przez uchodźców dary.
O wszystkich tych zdarzeniach poinformowałem na bieżąco naszych zaprzyjaźnionych partnerów w USA i Europie. Już zebraliśmy jako RC dużo like’ów.
Mateo
W załączeniu kilka zdjęć poczynając od pierwotnego wyglądu obiektu.

Brzuchowice 01

Brzuchowice 02