Niezwyczajne spotkanie klubowe

27 luty 2023 r.

Rzadko zdarza się by podczas jednego spotkania klubowego gościć aż trójkę bardzo interesujących postaci w osobach: quest speakera Pani Anny Olkhovej - Prezeski Fundacji „Efekt Dziecka”, Sebastiana Białacha - Redaktora Naczelnego „Dziennika Wschodniego” i Rafała Panasa – dziennikarza, pisarza i podróżnika, kandydata na nowego członka RC Lublin-Centrum.

spotkanie klubowe 1
Zdj. J. Telenga

 

Anna Olkhova, rocznik 1987, pochodzi z Chersoniu, zamieszkała w Lublinie. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im Tarasa Szewczenki, specjalność prawo międzynarodowe. Doktorantka Instytutu Państwa i Prawa im. W. Koreckiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Zainteresowania naukowe: Międzynarodowe uregulowania prawne ochrony praw dziecka w konfliktach zbrojnych. Prezeska Fundacji "Efekt Dziecka" (ukr. Ефект дитини), koordynator międzynarodowy lubelskiego projektu "Przedsiębiorcze dzieciaki" w mieście Łuck, Ukraina.

 spotkanie klubowe 2

spotkanie klubowe 3

 Zdj. K. Brogowski, J. Telenga

 

„Przedsiębiorcze Dzieciaki” także w Ukrainie
Inicjatywa uczenia dzieci podstaw przedsiębiorczości realizowana przez Miasto Lublin i UMCS pod nazwą „Przedsiębiorcze Dzieciaki” wykracza poza granice Polski. Na podstawie dotychczasowej, owocnej współpracy z Lublinem, miasto Łuck zaproponowało wspólną realizację pilotażowej, międzynarodowej edycji projektu, odbywającej się jednocześnie w dwóch miastach: w Lublinie i Łucku.

spotkanie klubowe 4

– W Lublinie od lat stawiamy na edukację przedsiębiorczości i widzimy realne efekty prowadzonych działań. „Przedsiębiorcze Dzieciaki” to projekt szczególny, cieszący się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony szkół, jak i przedstawicieli biznesu. Jesteśmy dumni, że nasz sukces został zauważony za granicą, a Lublin staje się międzynarodową inspiracją w kreowaniu postaw przedsiębiorczych wśród dzieci i młodzieży. Łuck to nasze miasto partnerskie, cieszę się, że nasza współpraca się rozwija, tym razem na płaszczyźnie edukacyjnej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w obu miastach będzie realizowany równolegle, w oparciu o te same założenia. Zgodnie z opracowanymi przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie konspektami, w ramach projektu odbędą się spotkania warsztatowe ze studentami, wizyty studyjne w firmach oraz spotkania z przedstawicielami przemysłów kreatywnych. Dzieciaki z Łucka odwiedzą lokalne firmy poznając gospodarczy aspekt miasta. Co ciekawe, w przypadku obu miast dzieci będą miały szansę zapoznania się z działalnością firmy Modern Expo, która posiada siedzibę zarówno w Lublinie, jak i w Łucku. Indywidualnym, różnym w każdym mieście elementem będą maskotki projektu. W Łucku odpowiednikiem lubelskiego Koziołka-Biznesmena będzie klikon miejski (w języku ukraińskim zwany klykun), który, podobnie jak koziołek w przypadku Lublina, jest symbolem miasta.
– Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” wzbudził nasze zainteresowanie przede wszystkim kreatywnym, ale i praktycznym podejściem do edukacji przedsiębiorczości oraz możliwością nawiązania międzynarodowych kontaktów. Kluczowe w podjęciu współpracy było dla nas to, że projekt przynosi wymierne efekty. Działalność naszej organizacji pozarządowej idealnie wpisuje się w cele tej inicjatywy – mówi Anna Olkhova, Prezeska Fundacji „Efekt Dziecka”.
Koordynatorem działań miejskich w Łucku jest Wydział Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Łuck we współpracy z Wołyńskim Uniwersytetem Narodowym im. Łesi Ukrainki. Organizacja pozarządowa „Efekt Dziecka”, która jest inicjatorem wdrożenia projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w Łucku, po pomyślnej realizacji pilotażowej edycji, planuje przedstawić ją jako dobrą praktykę także w innych miastach Ukrainy.

Miasto Lublin współpracuje z miastem Łuck od 2005 r. realizując wspólne projekty transgraniczne w dziedzinie kultury, nauki, sportu, turystyki i gospodarki. Dodatkowo, w ramach dobrych praktyk transgranicznej współpracy akademickiej, urzędy miast Łuck i Lublin oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie aktywnie współpracują z Fundacją „Efekt Dziecka”, działającą na rzecz innowacyjnego rozwoju edukacji dzieci w Ukrainie.

spotkanie klubowe 5Zdj. K. Brogowski


Sebastian Białach - Redaktor Naczelny „Dziennika Wschodniego”.

spotkanie klubowe 6 Rocznik 1987. Pochodzi z Białej Podlaskiej. Zamieszkały w Lublinie.
Były dziennikarz „Onet Wiadomości” od 2016 r. Zgłębia tajniki polityki krajowej i lokalnego samorządu. Miłośnik ciężkiej muzyki, książek i gier. Wierny kibic Realu Madryt.
Laureat nagrody za „Najlepszy artykuł prasowy w mediach Lubelszczyzny roku 2018”. Nominowany do nagrody Grand Press za dziennikarstwo śledcze. Jeden ze współautorów książki "Smoleńsk. 96 wspomnień".
Wcześniej współpracował m.in. z Faktami TVN i TVN24.

spotkanie klubowe 7

 Zdj. J. Telenga

 

Rafał Panas (Rocznik 1975).

spotkanie klubowe 8
Pracował w Dzienniku Wschodnim i Gazecie Wyborczej Lublin. Zajmował się polityką, aferami, samorządem. W latach 2013-2014 był red. naczelnym tygodnika „Słowo Podlasia”.
Wyróżniony Nagrodą Młodych Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP (2003). Za jego tekst „Dobił targu zza krat” (o podejrzanych interesach lobbysty Marka Dochnala (Afera Orlenu), redakcja Dziennika Wschodniego dostała pierwszą nagrodę w kategorii informacja roku 2005 w konkursie prasowym dzienników regionalnych koncernu Orkla. Uczestniczył w tworzeniu okładki „Dziennika Wschodniego”, która dostała nagrodę Grand Front 2009.
W lipcu 2001 roku odkrył, że rodzina matki Jana Pawła II pochodzi z Lubelszczyzny (z Michałowa). W marcu 2009 r. opisał razem z Tomaszem Nieśpiałem (Rzeczpospolita) kulisy finansowania kampanii wyborczej lubelskiej Platformy Obywatelskiej i Janusza Palikota. Seria artykułów wywołała zamieszanie na politycznej scenie i wznowienie prokuratorskiego śledztwa dotyczącego finansowania kampanii.
Rafał Panas we wrześniu 2006 r. wędrował przez dziewiczą dżunglę w centrum Borneo, gdzie wcześniej nie dotarli Polacy. W poprzednich latach podróżował autostopem po Europie, szedł przez rumuńskie Karpaty, odwiedził m.in. Maroko, turecki Kurdystan, Wietnam.
W marcu 2009 r. zdobył trzecią nagrodę w konkursie literackim magazynu Science Fiction, Fantasy i Horror oraz serwisu Horror Online za opowiadanie Spalenizna. Za opowiadanie Krew Casanovy zdobył w 2013 r. wyróżnienie w konkursie Nowej Fantastyki. Opowiadanie ukazało się w kwartalniku Fantastyka – wydanie specjalne 3/2013.
Jest autorem książki „Rana. Dajcie mi nieśmiertelność”.

spotkanie klubowe 9

Zdj. K. Brogowski

/red. SJD/

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo