P. Kacejko w Radiu Lublin

P Kacejko w Radiu Lublin

Prof. Piotr Kacejko w Radiu Lublin

5 listopada w Radiu Lublin nasz Kolega Klubowy prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko – kierownik Katedry Elektroenergetyki PL Lublin - udzielił wywiadu na temat najbliższej przyszłości energetyki w Polsce i na świecie, ze szczególnym wyjaśnieniem perspektyw rozwojowych, kosztów, bezpieczeństwa w zakresie procesów technologiczno-produkcyjnych, magazynowania nadwyżek energetycznych.

Przyszłość w pozyskiwaniu energii należy do tzw. energii zielonej (fotowoltaiki i energii wiatrowej). Nadal będą się rozwijać elektrownie atomowe, których budowa jest niestety najdroższa (powyżej 40 mld dolarów) i wiąże się z długim procesem budowy (powyżej 6 lat – ma to związek z rygorystycznym przestrzeganiem procedur technologicznych i bezpieczeństwa). Przy zachowaniu tej samej mocy energetycznej, koszty budowy pól fotowoltaicznych czy sieci energetyki wiatrowej są mniej więcej o połowę niższe.

Z roku na rok będzie się poprawiać technologia i czas magazynowania energii elektrycznej przy spadających kosztach ich eksploatacji.

Świat jeszcze bardzo długo nie zrezygnuje całkowicie z pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych (chociaż jest to technicznie już możliwe). W Polsce będą likwidowane stare wiekowo i technologicznie elektrownie węglowe, a te najnowsze (np. Jaworzno, Opole, Kozienice) będą modernizowane.

Tekst (nieautoryzowany przez PK) - SJD

 

 

Adres do korespondencji:
Krakowskie Przedmieście 56
Lublin 20-002
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Jerzy Kargol MC +48 501237345
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo