Ks. prof. Alfred Wierzbicki został uhonorowany przez Towarzystwo Jana Karskiego Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego.

ROTARY ks Wierzbicki 1

ROTARY ks Wierzbicki 2

Wręczenia medalu dokonał m.in. sekretarz Towarzystwa – Jacek Woźniak. Zdj. Iwona Burdzanowska.

 

Musimy być moralnie wrażliwi i otwarci na natchnienia Boże - powiedział filozof i etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Alfred Wierzbicki, który w czwartek 18 lutego w kawiarni „Chmielewski” w Lublinie. odebrał Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Jak przekazało w komunikacie Towarzystwo Jana Karskiego, ks. prof. Wierzbicki został wyróżniony "za odwagę głoszenia prawdy w Kościele" i za to, że "staje przy tych, którym odbierana jest twarz i godność, których jest mniej, których prześladują i biją".

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy o znaczenie wyróżnienia odpowiedział, że jest ono "bardziej zadaniem, aniżeli uwzględnieniem jakichś moich dokonań, które wcale nie są tak znaczące".

- Jeśli jakieś przesłanie płynie od Jana Karskiego to właśnie to, że nie można być kunktatorem, koniunkturalistą, ani wygodnie sobie w ciepełku domowym czy instytucjonalnym milczeć - powiedział filozof i etyk z KUL. Stwierdził, że również obecnie żyjący powinni mieć świadomość "wyzwań moralnych", z którymi muszą się mierzyć.

- Lubimy wszystko sprowadzać do konkretów, do czegoś wymiernego, jakby nasze życie było życiem polityków, a życie człowieka jest po prostu życiem człowieka i musimy być moralnie wrażliwi i otwarci na natchnienia Boże – powiedział.

Jak przekazało w komunikacie Towarzystwo Jana Karskiego, ks. prof. Wierzbicki został wyróżniony "za odwagę głoszenia prawdy w Kościele" i za to, że "staje przy tych, którym odbierana jest twarz i godność, których jest mniej, których prześladują i biją". - Gdyby żył w okrutnym czasie wojennym, bez wahania stanąłby przy Janie Karskim - oceniła wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego, jego bratanica i córka chrzestna Wiesława Kozielewska-Trzaska.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesława Kuleja. Emisja odznaczenia liczy trzydzieści egzemplarzy.

Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła m.in. kardynał Kazimierz Nycz, biskup Tadeusz Pieronek oraz duchowny katolicki ksiądz Ibrahim Al-Sabbagh z Aleppo. Jak podkreśla Towarzystwo Jana Karskiego, obdarowana została nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie.

Uhonorowany medalem został także Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), doktor Maciej Siekierski, historyk z Instytutu Hoovera, ks. prof. Andrzej Szostek, wybitny filozof-etyk, długoletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prof. Krzysztof Simon z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sylwetka ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego

Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki jest filozofem, publicystą i poetą. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, w latach 2006-14 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem kwartalnika "Ethos"; od 2006 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim. Opublikował m.in. kilka zbiorów esejów i felietonów społeczno-kulturalnych; był współautorem pracy "Wielkie tematy teologii" oraz książki "Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa". Jego debiutem poetyckim był tom "Jak ciemność w ciemności" (1991). Wydał dziewięć zbiorów wierszy.

W lutym 2021 r. odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich za "wagę i odwagę jego postawy i słowa: w nauczaniu, w publicystyce, w poezji i w życiu".

Gośćmi uroczystości byli m.in. nasi Koledzy rotarianie: Marek Gromaszek i Andrzej Kurowski.

SJD

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo