Finał XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego

18 września br. o godz. 17oo w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie odbył się finał XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego.
Jury pod przewodnictwem światowej sławy skrzypka i pedagoga prof. Zakhara Brona i jednego z najwybitniejszych skrzypków polskich swego pokolenia, prof. Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Romana Lasockiego dokonało oceny artystycznej kilkudziesięciu uczestników Konkursu wyłaniając grono laureatów tegorocznej edycji. Prof. Roman Lasocki – jak zwykle – w wysoce emocjonalny, elokwentny, po mistrzowsku władając polskim słowem przypomniał idee Konkursu i zasługi jakie od wielu lat w jego realizację ponoszą prof. Zakhar Bron i dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie Ryszard Heliasz.
Należy w tym miejscu wspomnieć, że prof. Zakhar Bron jest prezesem Towarzystwa Muzycznego w Lublinie i Członkiem Honorowym RC Lublin Centrum.
Laureatami tegorocznych, dwóch pozakonkursowych Nagród im. Marcela Stafańskiego (po 3.5 tys. zł) zostali:


W grupie seniorów:
- Inés Issel Burzyńska – tegoroczna laureatka I nagrody w Konkursie Euroasia Young International Competitions 2021 w Japonii; „Muzyczna Osobowość” w Pila Festiwal & Academy; wielokrotna wykonawczyni koncertów z szwajcarską orkiestrą Zakhara Brona.

 Final XV Konkursu 1

 

 Final XV Konkursu 2

W grupie juniorów:
- Zofia Olesik - urodzona w 2005 r. w Katowicach. W latach 2012-2018 uczyła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach. Obecnie jest uczennicą prof. Marcina Baranowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest laureatką najwyższych miejsc na konkursach skrzypcowych od 2013 r. Ma na swoim koncie liczne koncerty solowe z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej oraz koncerty organizowane przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki SILESIA. Bierze też udział w wielu kursach mistrzowskich i warsztatach skrzypcowych.

Final XV Konkursu 3

Nagrody w imieniu lubelskich klubów ROTARY wręczyli: Prezydent RC Zamość Jerzy Liberadzki i Past Gubernator Leszek Gzella.

Stanisław Jan Dąbrowski

 

Adres:

Krakowskie Przedmieście 56
Lublin  20-002
Polska / POLAND

Telefon:

http://www.rotary.lublin.pl

E-mail:

lublincentrum@rotary.org.pl