Konkurs młodych skrzypków

XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków, który tradycyjnie odbył się w połowie września 2018 r. w Lublinie, miał wspaniały finał. Otóż w dostojnej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po skrzypce sięgnęli jeszcze raz najwyżej ocenieni przez jury uczestnicy konkursu. Wiceprzewodniczący komisji konkursowej prof. Roman Lasocki, sam znakomity polski skrzypek – wirtuoz, nie krył wzruszenia  recenzując popisy laureatów konkursu. – Można już być spokojnym o przyszłość polskiej i światowej wiolonistyki – powiedział. A potem odbyła się prezentacja utalentowanej młodzieży, która – w liczbie 55. – przybyła do Lublina z całego niemal świata.
Największe wrażenie na jurorach, a potem na słuchaczach galowego koncertu, zrobił młodziutki, ale niezwykle już dojrzały skrzypek ze Słowacji – Teo Gertler. Komisja konkursowa przyznała mu, początkowo niewystępującą  w regulaminie XIV Konkursu – Grand Prix. Sympatyczny Teo otrzymał także Nagrodę im. Marcela Stefańskiego ufundowaną przez francuskie i lubelskie Kluby Rotary. Pierwsze miejsce w grupie młodzieżowej przyznano Sofii Lefter ze Szwecji. Natomiast w grupie starszej zwycięzcami okazały się: Sara Dragan z Polski (również nagroda od Rotarian z Polski i Francji) oraz Raquel Areal Martinez z Hiszpanii.
Następna edycja konkursu za trzy lata.