Spektakl Lubelskiej Akcji Charytatywnej (LACh) pt. „Zakręcona Dziesiątka”

Wczoraj wieczorem (18 października 2023 r.) byliśmy z żoną   w Centrum Spotkań Kultur na spektaklu Lubelskiej Akcji Charytatywnej  (LACh)) pt. „Zakręcona Dziesiątka”. W pewnym uproszczeniu  LACh jest to rodzaj ruchu społecznego angażującego znanych ludzi  z lubelskiego świata gospodarczego, naukowego, administracyjnego  i in. (a poprzez nich kierowane firmy,  instytucje i organizacje) w zbiórkę pieniędzy na określony każdego roku cel charytatywny.   Angażowanie to odbywa się poprzez udział tych osób jako  aktorów, tancerzy i solistów  w przygotowywanym dorocznie  humorystycznym spektaklu scenicznym. Ciekawe i  często zabawne to, jak poważni profesorowie wyższych uczelni, prezesi, dyrektorzy, wojewodowie i marszałkowie  wykonują  ewolucje baletowe, odgrywają epizody teatralne, popisują się zdolnościami wokalnymi i muzycznymi.  Pracownicy  tych firm i studenci chętnie kupują bilety, aby popatrzeć na te niecodzienne popisy swoich szefów i w ten sposób tworzą mechanizm łatwiej zapełniający kilkusetosobową salę, a co za tym idzie przychód ze spektakli (4) oraz aukcji. Tegoroczna edycja była jubileuszową,  10-tą z kolei – stąd tytuł spektaklu.

Miło jest mi poinformować, że także nasi koledzy  Rotarianie aktywnie uczestniczą w tym ruchu. Są to Jurek Kargol, Irek  Muszyński, Waldek Dziedzic, asystent Gubernatora prof. Darek Matosiuk, nasz były kolega klubowy Marek Gromaszek. Widziałem  też na widowni wielu naszych klubowiczów, którzy kupując bilety po 100,- czy 80,- zł wsparli w ten sposób ten projekt. Ja sam osobiście rozprowadziłem 76 biletów.

Celem tegorocznej edycji była zbiórka pieniędzy  dla Stowarzyszenia Chorych na Białaczkę przy Instytucie Hematologii  SPSK 1 w Lublinie.  Nasz udział w tegorocznej edycji ma swoją szczególną wymowę, ponieważ to my jako Rotary zaczęliśmy poważną współpracę z tym środowiskiem tworząc 20 lat temu Polsko- Ukraiński Ośrodek Przeszczepu Szpiku Kostnego  (leczenie skutków katastrofy nuklearnej  w Czernobylu) kosztem 120 tysięcy USD. Tegoroczny nasz udział jakby zamyka tę klamrę.

W załączniku kilka zdjęć, które robiłem z widowni, stąd nie są doskonałe, ale dają jakieś wyobrażenie.

Nie ma jeszcze oficjalnego podsumowania tegorocznej akcji. W ubiegłym roku była to suma 242 tysięcy zł. Sądzę, że w tym roku nie będzie mniej. Wszystkim koleżankom i kolegom, którzy wzięli udział w tej pożytecznej inicjatywie serdecznie dziękuję

Prezydent RC Lublin Centrum

Mateo Karczmarczuk

LACH Zakrecona Dziesiatka Darek Matosiuk w srodku

LACH Zakrecona Dziesiatka Jurek Kargol

LACH Zakrecona Dziesiatka widownia

LACH Zakrecona Dziesiatka wszyscy aktorzy

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo