Francuscy Rotarianie przyjeżdżają w odpowiedzi na nasz apel

Mateo Karczmarczuk

Koleżanki i Koledzy

 W wyniku naszych starań o pozyskanie  pomocy humanitarnej  - odpowiedniej do aktualnych potrzeb -  dla naszych przyjaciół w Ukrainie w obliczu zbliżającej się zimy  (skala i asortyment potrzeb zgłoszone na zebraniu RC przez Waldka Dziedzica)  pozytywnie odpowiedziały zaprzyjaźnione z nami Kluby z Normandii – Francja (zgodnie z tym co sygnalizowałem na zebraniu Klubu w dniu 05.12.2022).

W dniach 16 grudnia – 19 grudnia  Rotarianie francuscy przywożą  2 busy towarowe darów – razem 30m3.  W ładunku znajdują się: 104 kurtki zimowe, 56 kompletów odzieży termiczne, 2000 par ciepłych skarpet, 100 szt śpiworów wielofunkcyjnych, Zabawki i różne artykuły dla dzieci na gwiazdkę, słodycze gwiazdkowe, materiały opatrunkowe i zestawy pierwszej pomocy, akumulatory elektryczne, pediatryczne aparaty do mierzenia ciśnienia, oxymetry (z tego szereg rzeczy zamówionych przez Hospicjum Małego Księcia) i inne.

Za kierownica ciężarówek sami Rotarianie. Obok więc dostarczenia darów chcą jak najwięcej kontaktów z naszymi Rotarianami.

Kto przyjeżdża: Przedstawiciele trzech Klubów z francuskiego Dystryktu 1640 (Normandia)

1.       RC Le Havre Ocean

2.       RC Le Havre

3.       RC Rouen

Razem będzie to grupa 5 osób. Na czele grupy dr Thomas Diflocq Past Gubernator D-1640, PP, oraz Szef Rotaract D-1640, przedstawiciel Interact  tD-1640.

Program pobytu (tak organizowany, aby nie obciążyć finansów naszego Klubu).

Zakwaterowanie w hotelu Victoria. Płacą za siebie goście. W dobrej cenie jest wliczone śniadanie i gratisowy parking dla ciężarówek.

16.12 (piątek)

17.00 – przyjazd do hotelu  ( powitanie – Mateo)

18.00 – kolacja powitalna  w domu u Mateo. Uczestniczy także Ewelina Stanek-Piechowicz

17.12.(sobota)

10.00 – Rozładowanie ciężarówek oraz posortowanie darów zgodnie z przeznaczeniem (Elmax, ul. Wrońska 1A. Uczestniczą: Waldek Dziedzic, Jacek Woźniak, Mateo.

12.30.  Lekki lunch w restauracji na terenie Elmax.

13.30. Zwiedzanie Lublina – organizuje W. Dziedzic.

17.00. Kolacja w domu  u Eweliny. Uczestniczy też W. Dziedzic.

18.12. (Niedziela)

09.30  Wyjazd od Wojciechowa. Uczestniczą: Janusz Milanowski, Mateo.

11.30 Wizyta w Hospicjum. Spotkanie z o. Filipem i dziećmi ukraińskimi. Potem czas wolny. Uczestniczą: Jacek Woźniak. Mateo.

16.00 Mecz Argentyna-Francja. Lobby Hotelu Victoria. Zapraszamy do uczestnictwa.

18.00 Oficjalne spotkanie Zarządu RC Lublin Centrum z gośćmi. Wymiana proporczyków, prezentów, wzajemne prezentacje Klubów. Miejsce: salka konferencyjna hotelu Victoria 11 p. Skromny obiad.

Uczestnicy płacą każdy za siebie i za 5 gości (do równego podziału.). Zachęcam do udziału wszystkich chętnych spoza Zarządu (proszę o wcześniejsze zgłoszenie). Byłoby miło. Pamiętam, że jak byliśmy z Włodkiem w październiku Ostendzie (Belgia), to na spotkanie z nami przyszło 11 osób, a nie był to dzień spotkań klubowych.

Pozdrawiam

Mateo

 

W piątek 16.12.2022 o godz. 13.30 jestem guest speaker’em na zebraniu przedstawicieli klubów paryskich i kierownictwa Dystryktu 1660. 

                                                                         Mateo

 Francja 1

 Koleżanki i Koledzy

Program pobytu Rotarian z francuskiego dystryktu 1640 (Normandia) został w pełni zrealizowany. Zamówione przez nas dary rzeczowe (głównie ciepła odzież zimowa) zostały rozładowane i  już są w drodze  na Ukrainę. W tym miejscu dziękuję za obecność i pomoc Jackowi Woźniakowi, Waldkowi Dziedzicowi i Jackowi Telęndze.

Wizyta w Wojciechowie w Fundacji Arka przebiegła bardzo obiecująco w kontekście naszych planów  i na przyszłość. Jak zawsze mogliśmy tu liczyć na Janusza Milanowskiego i Jacka Tęlęngę, którzy pokonali śnieżną drogę do Wojciechowa swoimi samochodami i byli dobrymi gospodarzami tej wizyty. 

Wizyta  w Lubelskim Hospicjum Małego Księcia wywarła duże wrażenie zarówno pod katem profilu działalności tej placówki jak i naszego rotariańskiego sprawczego zainteresowania tym miejscem. Z naszej strony towarzyszył mi w tej misji Jacek Wożniak uważany za jednego z “dobrych ojców” tej placówki.

Goście zwiedzili miasto o co zadbał Waldek Dziedzic (pomimo śnieżnych  uciążliwych warunków), spotkali się z wieloma z nas (kolacja powitalna u mnie w domu była dla nich miłym – i  jak podkreślali prawdziwym rotariańskim doświadczeniem), a kolacja w restauracji, która mieści się w domu narodzin H. Wieniawskiego i siedziby naszej  Szkoły Muzycznej im. Paula Harrisa była przeżyciem niezwykłym. W obu tych punktach programu brała udział Ewelina Stanek Piechowicz i  sprawiła się znakomicie. (Dziękuję Ewelina). 

Obejrzeliśmy wspólnie finałowy mecz Argentyna-Francja, a następnie oficjalne spotkanie Zarządu RC Lublin Centrum z naszymi gośćmi. Udział wzięli: Jacek Woźniak, Sławek Krucikowski, Jurek Kargol (znakomicie zadbał o dodatkowe menu pochodzące wprost z polskiej wigilijnej tradycji), Waldek Dziedzic i Marek Wierzerzak. Akces swój zgłaszał Adam Wasilewski – mimo dolegliwości chorobowych. Zrobiliśmy prezentację działań naszego Klubu, obejrzeliśmy prezentację ich dorobku, wymieniliśmy proporczyki i drobne prezenty, a rozmowom przy stole nie było końca. Atmosfera była na tyle sympatyczna, że sporo miejsca  zajęło nawet wspólne śpiewanie kolęd.

Goście nasi znakomicie  przygotowali się do pobytu w Polsce jak i do tego oficjalnego spotkania  (oficjalne stroje, insygnia rotariańskie w postaci łańcuchów prezydenckich, proporczyków dystryktalnych i klubowych, przenośne koło rotariańskie, flaga francuska, identyfikatory itp). No bo i skład delegacji był imponujący:

  • Dr Thomas Difloq – Prezydent RC Le Havre Ocean, Past Gubernator D-1640, Prezes dystryktalnej Rotary Foundation , reprezentujący także RC Rouen
  • Gilles Battier – Prezydent Rotary Club Le Havre (rok zał,.1928)
  • Alain Duval – Gubernator Nominat D-1640
  • Philippe Valetous – PP RC Le Havre
  • Theo Davoine – Prezydent Dystryktalnego ROTARACT i INTERACT

Dużo rozmawialiśmy o współpracy i możliwościach na przyszłość. Obie strony chcą tej wspólnej przyszłości i rysują się już na horyzoncie pierwsze konkrety.

Jeszce raz, jako koordynator tego wydarzenia dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy wzięli udział i chęci.

Pozdrawiam

Mateo

 Francja 2

Francja 3

Francja 4

Francja 5

Francja 6

Francja 7

Francja 8

 

 

 

 

 

 

 

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo