Pomoc Ukraińcom cd.2.

UKRAINA 2 B

Poniedziałek 7 marca 2022.

- Julian Mahari przekazuje za pośrednictwem naszego Klubu 6 tys. franków szwajcarskich na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

- Nasz bratni klub Lancaster Loyne w liście przesłanym do naszego klubu zaoferował pomoc finansową przeznaczoną dla uchodźców w Ukrainy. Będziemy z nimi w kontakcie, aby dopiąć ten temat. Podjął się tego Jacek Telenga.

- Wcześniej z taką pomocą wyszedł do nas klub Rotary Ter Streep Oostende Belgium, który przekazał na nasze konto 5 tys. euro z przeznaczeniem na ośrodek przejściowy dla uchodźców, który działa od tygodnia w Krasnymstawie i który jest pod naszą rotariańską opieką. Od poniedziałku przez ośrodek przeszło już ok. 200 osób. Są to w większości matki z dziećmi. W ośrodku otrzymują noclegi, pożywienie, kąpiel, opiekę medyczną, pomoc psychologiczną i pedagogiczną. Dotacja z Belgii będzie przeznaczona na bardzo potrzebne profesjonalne i pogłębione wsparcie psychologiczne (zwróćcie uwagę na rysunki dzieci) oraz tzw. wyprawki na drogę (żywność, napoje, ciepłe ubrania, drobne zabawki, leki, itp.). Decyzje, jak mądrze wydatkować wsparcie, które nam powierzono do rozdysponowania podejmie w środę na zebraniu Zarządu Klubu. 

SJD

UKRAINA 2 A 

 UKRAINA 2 C

Dziękuję kolegom, którzy w imieniu naszego klubu pomagają uchodźcom z Ukrainy. Wiem, że w taką pomoc zaangażowani są mocno: Jurek Kargol, Jacek Woźniak, Łukasz Walczak i nasz kandydat Włodek Nepelak. 

Jestem w stałym kontakcie z pozostałymi lubelskimi klubami. Pracujemy wspólnie na uruchomieniem w Wojciechowie specjalnego ośrodka dla uchodźców, przeznaczonego dla osób głuchoniemych. Istotą tego projektu jest to, że potrzebują oni wsparcia ze strony osób, które znają język migowy.

Budynek w Wojciechowie jest nowo wybudowany, ogrzewany, z bieżąca ciepłą wodą, kuchnią i łazienkami. Nie jest umeblowany.

Ze strony Rotary Club Lublin sprawą zajmują się niezawodni rotarianie Dorian Flis i Andrzej Zdunek, ze strony RC Stare Miasto równie niezawodny Grzegorz Wilczyński, a z naszej strony, na tym etapie, ja nas reprezentuję. Właścicielem budynku jest Fundacja Projekt Arka, która docelowo chce tam umieścić ośrodek dla młodzieży z problemami uzależnień i psychicznymi.

Aby ośrodek mógł ruszyć potrzeba podstawowego wyposażenia:

Pościel: kołdry, koce, poszwy, poduszki dla 30 osób.

Meble: szafy, krzesła, stoły, biurka, lampki nocne.

Wyposażenie: chłodziarka, zamrażarka, pralka, czajniki, żelazka, garnki, talerze, szklanki, sztućce.

Żywność z długim okresem ważności.

Zdj. i tekst: Grzegorz Wójcikowski

Adres:

Krakowskie Przedmieście 56
Lublin  20-002
Polska / POLAND

Telefon:

http://www.rotary.lublin.pl

E-mail:

lublincentrum@rotary.org.pl