Konkurs młodych skrzypków

Nagroda rotarian francuskich i polskich

 

Światową renomę zyskał już Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne w Lublinie. W jego tegorocznej (18-22 września), dwunastej już edycji, wzięło udział 76 młodych wiolinistów – 36 w grupie młodszej (do 17 lat) i 40 w grupie starszej (do lat 22). Przyjechali z 24 krajów, m.in. z USA, Kanady, Chin, Korei Południowej, Tajwanu i Japonii oraz państw europejskich.

Zgodnie z regulaminem konkursu młodzi artyści wykonywali utwory obowiązkowe oraz wybrane przez siebie. Ich popisy oceniało 15-osobowe międzynarodowe jury złożone z wybitnych skrzypków i jednocześnie pedagogów, któremu przewodniczył prof. Zakhar Bron. Stwierdził on podczas gali finałowej, że poziom prezentacji był niezwykle wysoki, co ... przysporzyło rozterek jurorom. Natomiast prezes lubelskiego Towarzystwa Muzycznego Teresa Księska-Falger wyraziła nadzieję, że konkurs ten otworzy młodym artystom drogę do kolejnych osiągnięć. Że nie są to płonne nadzieje – zaznaczyła – świadczą przykłady laureatów lubelskiej imprezy z poprzednich lat. Spotkać ich można w prestiżowych salach koncertowych na świecie.

Bohaterkami XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków zostały: Ellinor D'Melon Moraguez z Jamajki, która zwyciężyła w grupie młodszej oraz Toki Yuna z Japonii, najlepsza w grupie starszej.

W gronie uszczęśliwionej młodzieży znalazł się także Artem Naumov z Rosji. Otrzymał on Nagrodę im. Marcela Stefańskiego, w wysokości 10 tys. zł. Pomysł ufundowania takiej nagrody, noszącej imię legendarnego francuskiego rotarianina o polskich korzeniach, dla wyróżniającego się uczestnika wiolinistycznego konkursu, zrodził się w RC Lublin-Centrum. A podchwycony został przez pozostałe kluby Lubelszczyzny: z Białej Podlaskiej, Chełma, Janowa Lub., Puław, Zamościa oraz RC – Lublin i Stare Miasto. Wsparcie nadeszło także z Francji, od rotarian z macierzystego klubu Marcela – Denain-Bouchain oraz z sekcji francuskiej Międzykrajowego Komitetu Francja-Polska. W czasie konkursowej gali roześmianemu Artemowi nagrodę wręczyli: żona ś.p. Marcela – Chantal i córka – Cristine, a także prezydent RC Lublin Centrum – Stanisław Dąbrowski.

Konkurs młodych skrzypków, jak również plany dalszej współpracy, były okazją dla której do Lublina przyjechała grupa francuskich rotarian, wśród nich past gubernator Remy Babinet. Odwiedzili oni kluby w Chełmie, Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Zamościu, które przez wiele lat i owocnie współpracowały z Marcelem i jego „drużyną”.


Zbigniew Miazga

zdjęcia autora

 

Adres do korespondencji:
20-327 Lublin, ul. Wrońska 2
Polska / POLAND
Tel. kontaktowy:
Wojciech Bober tel. +48 575 077 116
sms,WhatsApp

Zobacz nas na Facebook   Facebook logo